A 3 legegészségesebb magyar ünnepi fogás
A szeretet ünnepének időszaka, bárhogy is küzdünk ellene, gyakran idegeskedéssel és túlevéssel terhelt. Az első napok után pedig már sokszor a túlevéstől való idegeskedéssel sújtott. Annál is inkább, mert a magyar konyha elsősorban nem könnyű és egészséges fogásairól híres. Éppen ezért szakértővel készített áttekintésünk megnyugtató sziget lehet az ünnepi menük végtelen tengerén.
Dietetikus, táplálkozási szakértő segítségével összegyűjtöttük a leghagyományosabb karácsonyi és újévi fogásainkat, hogy kivételesen jótékony élettani hatásaik szempontjából sorrendbe állíthassuk őket. Eleget ostorozzuk magunkat az újévi fogadalmak megtételekor az ünnep alatt felszedett kilókért. Ha már ez így is van, legalább azzal legyünk tisztában, akad azért szervezetünk szempontjából kedvező hatású is tradicionális kedvenceink között.
A dobogó legfelső fokán
Miután a rántott ételeket a panír miatt kénytelenek voltunk hátrébb helyezni a rangsorban, a különböző halételek előkelő pozíciókat foglalhatnak el, de a győztes még így is a töltött káposzta lett. „A káposzta önmagában is sokoldalú csodatevő”- mondja Vaspöriné Csák Szabina, a Pannon Menza vezető dietetikusa. „Jelentős vitamin készleteiből C-vitamin tartalma kimagasodik, de mellette gazdag ásványi anyagokban, rostokban és antoxidánsokban is. A szervezet immunrendszerének támogatásán túl így lassítja a sejtek öregedését, a szabad gyökök megkötésével pedig a daganatos betegségek megelőzésében is hatékony partner. Fogyasztása csökkenti továbbá a szürkehályog és az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát és a fekélyes panaszokat” – teszi hozza a szakértő.
Ettől igazán jó…
Ha csak, vagy túlnyomó részt savanyú káposztát használunk a töltöttkáposzta elkészítéséhez, a savanyított káposzta még nyers, fejes változatának jótékony hatásait is megfejeli. „A fermentálás, vagyis erjesztés során keletkező szerves savak ugyanis nem csak az idegrendszer működését támogatják, de az anyagcsere szabályozásában is fontos szerepet játszanak, valamint táplálják a bélnyálkahártyát is. Emellett hozzájárulnak az allergiás tünetek enyhítéséhez és ellenállóbbá teszik szervezetünket a gyulladásos folyamatokkal szemben. Ez utóbbi, gyulladáscsökkentő hatás, már önmagában is hatalmas plusz egy összetevőtől, de mellette a savanyított ételek még a vitaminok, a fehérjék, a zsírok, és az ásványi anyagok felszívódását is meggyorsítják” – hívja fel figyelmünket a Pannon Menza dietetikai szakértője.
Az ezüstérmesünk is világhírű
A halászlé bizonyosan beúszik legalább a második helyre. „A hal, köztudottan jó fehérjeforrás” – hangsúlyozza az élelmezési szakember. „Általánosságban elmondható, hogy gazdag ásványi anyagokban is, melyek által támogatja a szív-és érrendszer, de még az agy működését is. Fontos és változatos forrása vitaminoknak is, de csökkentik a gyulladást és a szervezet védekező rendszerét is erősíti, a halászlé pedig a jótékony hal elkészítésének egyik legkímélőbb, ezáltal legegészségesebb módja.
Akad még jó választás
A bronzérmest már kicsit nehezebb volt kiválasztani, de hogy a húsevők és az édes ízek pártolóinak is kedvébe járhassunk, megtaláltuk azt a fogást, amely szintén gyakori szereplője a hazai ünnepi terített asztaloknak, mégsem kell, hogy hatalmas bűntudatunk legyen utána. Az aszalt szilvával töltött pulykarolád ötvözi az aszalt szilva és a pulykahús kedvező élettani hatásait.
„A szilva rosttartalma kiemelkedő, de erősíti a csontokat, védi a szív-és érrendszert és serkenti az emésztést is” -adja tudtunkra a Pannon Menza dietetikai vezetője. „Magas a vitamintartalma és kiváló forrása az ásványi anyagoknak is. Segít a stresszoldásban és a fáradtság leküzdésében, de még ennél is fontosabb, hogy ugyancsak hatékony antioxidáns és jó immunerősítő is. A pulykahús a soványabb húsok közé tartozik, mely remek fehérjeforrás. Bővelkedik cinkben és vasban, valamint B-vitaminban. Ugyancsak hasznos lehet hangulatjavító és pihentető hatása. Ezek a tulajdonságok tették lehetővé, hogy ez a rolád, még ha vékony bacon szeletekkel is van betekerve, alkalmassá váljon a listánkon való szereplésre. Ugyanakkor a mértékletesség minden esetben nagyon fontos tényező” – hangsúlyozza a dietetikus. „Ha lehet, igyekezzünk még ezekből a fogásokból is mértékkel fogyasztani, akkor jó szájízzel zárulhat minden ünnepi étkezés.”